top of page

Laurent Lamy – pianista, kompozytor, pedagog - zaczyna granie na fortepianie z Laurent Cabasso. Studiował u Barbary Halskiej, dzięki której otrzymał syntezę tradycji pianistycznych pochodzących od Clary Schumann, Busoniego, Liszta i Chopina, która otrzymała ją od swoich profesorów: Jerzego Żurawlewa (założyciela Konkursów Chopinowskich) i Tatiany Nikołajewej.

 

Koncertuje jako solista, a także z takimi instrumentalistami, jak skrzypkowi Andrzej Krawiec, Beata Halska lub Guy Comentale, wiolonczeliści Martin Menking i Dan Barrett, śpiewacy Halina Łumkowska, Bernarda Fink, Marie Gautrot lub Andreas Jäggi, gitarzysta Jacques Marmoud, pianiści Jean-Efflam Bavouzet lub Lech Napierała, Laurent Cabasso, flecista Mario Carbotta, aktorzy Francis Facon, Marie-Christine Barrault i dyrygenci Bernard Le Monnier i Makoto Suehiro.

 

Jako kompozytor tworzy utwory na różne instrumenty (fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, obój…), muzkę kameralną (skrzypce i fortepian, flet i fortepian, gitara i fortepian, różne tria, kwartety smyczkowe, pieśni…), a także, utwory i bajki dla dzieci. Na podstawie jego Esquisse dansée na skrzypce oraz Pantomimes Guy Tel (były solista baletu flandryjskiego) stworzył i tańczył balet podczas X i XI Nuits du Vieux Château w Cosne-sur-Loire. Wiele jego dzieł zostało zaprezentowanych podczas La Nuit Européenne des Musées 2012 w Château-Musée w Dieppe.

 

Laurent Lamy prowadzi klasy mistrzowskie we Francji i Polsce. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Musique à Varengeville oraz jurorem wielu konkursów pianistycznych: Francusko-Chińskiego, Paris-Canton, Petro Montani...  Występował podczas koncertu poświęconemu laureatowi nagrody Nobla, Czesławowi Miłoszowi, koncertu na 80-lecie Witolda Lutosławskiego, na 100-lecie Mirosława Horszowskiego oraz na 50-lecie śmierci Georgesa Braque’a. Uczestniczył w produkcji filmu Submergence Wima Wendersa z Alicią Vikander i Jamesem McAvoyem. W wydawanym przez Les Amis de Flaubert et de Maupassant roczniku Le Bulletin Flauber-Maupassan nr 3 30-2014 opublikował artykuł na temat Antoniego Orłowskiego. W 2007 r. prawykonał nie ukonczoną i nie wydaną sonatę na fortepian I wiolonczelę Kamila Saint-Saënsa. Z wydawnictwem Acte Préalable przygotował pierwsze nagranie dzieł fortepianowych Ignacego Krzyzanowskiego. Dominique Lemaitre dedykował mu "Fluidité de l'instant" (2023) ne fortepian.

 

Laurent Lamy posiada na swoim repertuarze większość dzieł Schumanna i cały utwór Chopina , Debussy'ego i Beethovena.

 

Języki mówione: francuski, polski, angielski, włoski

Niezwykle interesujący artista...Na plan pierwszy wysuwa się jego wyjątkowa wrażliwość i prawdziwy temperament artystyczny...W swych wykonaniach utwory nabierają wyrazistość oraz noszą znamiona kreatywnego myślenia.

Tadeusz Gadzina (Kwartet Wilanowski)

 

Bardzo piękny utwór (o partite na skrzypce I fortepian) ...Rasowe.

Dominique Preschez (kompozytor, pisarz)

 

Szczęsliwe odkrycie, ten Krzyżanowski, uczeń Chopina , do którego stylu dokłada jasny i dobrze utrzymany klasycyzm. Wszystko wspaniale podświetlone z precyzja i uczuciem – nie za dużo, sam raz ile trzeba.

Jacques Bonnaure

Wspaniała płyta która zawiera skarby. Dla zblazowanych uszach.

Rob Barnett

 

L. L. elegancko, z dużą wrażliwością i maestrią nagrał proste linie, polifonię muzyki Krzyżanowskiego. Inteligentnie i z polotem używa rejestrów fortepianu, przez co instrument ma bardzo bogate, ale i klarowne brzmienie. To piękna płyta dla każdego.

Arkadiusz Jędrasik

W tej znakomitej antologii, L.L. wyszczególnia te miniatury na zmiany z polotem lub nostalgią, imponując bogastwem stylu, wielce troscząc sie o dramaturgii, emocji i struktury. Piękny hołd francuskiego pianisty do polskiej muzyki.

Edith Weber

bottom of page