Laurent Lamy – pianista, kompozytor, pedagog- zaczyna granie na fortepianie z Laurent Cabasso. Studiował u Barbary Halskiej, dzięki której otrzymał syntezę tradycji pianistycznych pochodzących od Clary Schumann, Busoniego, Liszta i Chopina, która otrzymała ją od swoich profesorów: Jerzego Żurawlewa (założyciela Konkursów Chopinowskich) i Tatiany Nikołajewej. Profesor fortepianu i kameralistyki w Conservatoire à Rayonnement Départemental „Camille Saint-Saëns” w Dieppe, prowadzi klasy mistrzowskie we Francji i Polsce. Jest dyrektorem artystycznym festiwali Le Grenier Musical d'AutomneMusique à Varengeville oraz jurorem wielu konkursów pianistycznych: Francusko-Chińskiego, Paris-Canton, Petro Montani... Jest członkiem założycielem tria Les Musiciens de la Sizeranne.

 

Koncertuje jako solista, a także z takimi instrumentalistami, jak skrzypkowi Andrzej Krawiec i Guy Comentale, wiolonczeliści Martin Menking i Damien Ventula, śpiewacy Halina Łumkowska, Bernarda Fink, Marie Gautrot lub Andreas Jäggi, gitarzysta Jacques Marmoud, pianista Lech Napierała, flecista Mario Carbotta, aktorzy Francis Facon, Marie-Christine Barrault i dyrygenci Bernard Le Monnier i Makoto Suheiro. Występował podczas koncertu poświęconemu laureatowi nagrody Nobla, Czesławowi Miłoszowi, koncertu na 80-lecie Witolda Lutosławskiego, na 100-lecie Mirosława Horszowskiego oraz na 50-lecie śmierci Georgesa Braque’a.

 

Jako kompozytor tworzy utwory na różne instrumenty (fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, obój…), muzkę kameralną (skrzypce i fortepian, flet i fortepian, gitara i fortepian, różne tria, kwartety smyczkowe, pieśni…), a także, utwory i bajki dla dzieci. Na podstawie jego Esquisse dansée na skrzypce oraz Pantomimes Guy Tel (były solista baletu flandryjskiego) stworzył i tańczył balet podczas X i XI Nuits du Vieux Château w Cosne-sur-Loire. Wiele jego dzieł zostało zaprezentowanych podczas La Nuit Européenne des Musées 2012 w Château-Musée w Dieppe.

 

Laurent Lamy uczestniczył w produkcji filmu Submergence Wima Wendersa z Alicią Vikander i Jamesem McAvoyem. W wydawanym przez Les Amis de Flaubert et de Maupassant roczniku Le Bulletin Flauber-Maupassan nr 3 30-2014 opublikował artykuł na temat Antoniego Orłowskiego. W 2007 r. prawykonał nie ukonczoną i nie wydaną sonatę na fortepian I wiolonczelę Kamila Saint-Saënsa. Z wydawnictwem Acte Préalable przygotował pierwsze nagranie dzieł fortepianowych Ignacego Krzyzanowskiego.

 

Laurent Lamy posiada na swoim repertuarze cały utwór Chopina , Debussy'ego i Beethovena.

 

Niezwykle interesujący artista...Na plan pierwszy wysuwa się jego wyjątkowa wrażliwość i prawdziwy temperament artystyczny...W swych wykonaniach utwory nabierają wyrazistość oraz noszą znamiona kreatywnego myślenia.

Tadeusz Gadzina (Kwartet Wilanowski)

 

Bardzo piękny utwór (o partite na skrzypce I fortepian) ...Rasowe.

Dominique Preschez (kompozytor, pisarz)

Języki mówione: francuski, polski, angielski, włoski

  • w-facebook